Wskazaniami do stosowania Zyrtec UCB są: leczenie przewlekłego oraz sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, alergicznego zapalenia spojówek, przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.
Skład:
1 tabl. powl. zawiera 10 mg dichlorowodorku cetyryzyny.
Działanie:
Lek przeciwhistaminowy, silny i selektywny antagonista obwodowego receptora histaminowego H1. Wywiera silne i długotrwałe działanie. Hamuje zależną od histaminy wczesną fazę reakcji alergicznej, zmniejsza migrację komórek reakcji zapalnej, m.in. granulocytów kwasochłonnych, oraz zmniejsza uwalnianie mediatorów, związanych z późną fazą odpowiedzi alergicznej. Cetyryzyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego; pokarm przedłuża wchłanianie, ale nie wpływa na biodostępność leku. Wiąże się w około 93% z białkami osocza. Jest w niewielkim stopniu metabolizowana w wątrobie i wydalana głównie w postaci niezmienionej z moczem. T0,5 we krwi wynosi u dorosłych około 10 h, u dzieci - 5-6 h.
Wskazania:
Leczenie przewlekłego oraz sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, alergicznego zapalenia spojówek, przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na cetyryzynę, hydroksyzynę, pochodne piperazyny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min). Nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lapp lub zaburzonym wchłanianiem glukozo-galaktozy.
Środki ostrożności:
Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek (należy dostosować dawkowanie do stopnia niewydolności). Zaleca się zachowanie ostrożności w połączeniu z alkoholem.
Ciąża i okres karmienia piersią:
Nie należy stosować w ciąży, z wyjątkiem przypadków zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.
Działanie niepożądane:
Zazwyczaj są łagodne i przemijające. Obserwowano senność, zmęczenie, pobudzenie, ból i zawroty głowy, suchość błony śluzowej jamy ustnej, łagodne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny w surowicy, zapalenie błony śluzowej nosa, rzadko reakcje nadwrażliwości (odczyny skórne i obrzęk naczynioruchowy), pojedyncze przypadki zaburzenia diurezy oraz akomodacji oka.
Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 10 mg raz na dobę. W niewydolności nerek przy klirensie kreatyniny 30-49 ml/min podaje się 5 mg raz na dobę; <30 ml/min - 5 mg co 48 h. Dzieci 4-6 lat: 5 mg raz na dobę; 6-12 lat: 10 mg raz na dobę lub 5 mg 2 razy na dobę.