Działanie
Coldrex MaxGrip jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (paracetamol w maksymalnej dawce), obkurczajacym naczynia krwionośne błon śluzowych nosa, zmniejszającym przekrwienie, udrożniającym nos i zatoki - (fenylefryna) i uzupełniającym niedobory witaminy C (kwas askorbowy).
Wskazania
Jest wskazany do krótkotrwałego, objawowego leczenia grypy lub przeziębienia, przebiegających z gorączką, dreszczami, bólem głowy, bólem gardła, katarem, zapaleniem zatok.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: Jedna saszetka preparatu Coldrex MaxGrip co 4 do 6 godzin. Nie stosować więcej niż 4 saszetki na dobę. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej - preparatu Coldrex MaxGrip nie należy stosować dłużej niż siedem dni. Proszek należy rozpuścić w gorącej wodzie i wypić.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować preparatu Coldrex MaxGrip w razie nadwrażliwości na paracetamol, fenylefrynę, kwas askorbowy lub inne składniki leku oraz w przypadku niewydolności wątroby, ciężkiej niewydolności nerek, nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy, cukrzycy, chorób serca.
Preparat jest przeciwwskazany u osób przyjmujących trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub leki blokujące receptory beta-adrenergiczne oraz u osób przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy (MAO) i 2 tygodnie po ich zastosowaniu.
Nie zaleca się podawania preparatu dzieciom poniżej 12 lat., kobietą w ciąży i karmiącym piersią. Coldrex MaxGrip nie powoduje senności i nie wpływa negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Działania niepożądane:
Może wystąpić wysypka skórna i inne reakcje alergiczne związane z przyjmowaniem paracetamolu. Aminy sympatykomimetyczne mogą powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi z towarzyszącym bólem i zawrotami głowy, wymiotami, biegunką, bezsennością i w rzadkich przypadkach kołataniem serca, jednak informacje o występowaniu działań niepożądanych po zastosowaniu fenylefryny zgodnie z zaleceniem są nieliczne.
Uwagi:
Regularnie zażywany paracetamol nasila działanie przeciwzakrzepowe warfaryny oraz innych pochodnych kumaryny z jednoczesnym zwiększeniem ryzyka wystąpienia krwawień. Stosowanie z lekami hamującymi rozkład paracetamolu w wątrobie (rifampicyna, leki przeciwpadaczkowe, niektóre leki nasenne) zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Paracetamol stosowany z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę; z lamotryginą zmniejsza jej stężenie we krwi. Metoklopramid lub domperydon przyspieszają, a cholestyramina opóźnia wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego. Podczas jednoczesnego stosowania fenylefryny z inhibitorami MAO występuje zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Fenylefryna może zmniejszać skuteczność leków blokujących receptory ß-adrenergiczne i leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym.
ACL