Skład:
Liść i owoc senesu – 300 mg
Składniki pomocnicze: skrobia ziemniaczana, krzemu dwutlenek koloidalny (E 551).
1. Co to jest lek Senefol® i w jakim celu się go stosuje?
Jest to preparat w postaci tabletek o działaniu przeczyszczającym do stosowania w zaparciach. Związki czynne powstające z glikozydów antranoidowych zawartych sw liściach i owocach senesu wpływają na perystaltykę jelita grubego, hamują wchłanianie wody, co powoduje zmiękczenie mas kałowych i ułatwia wypróżnienie.
2. Zanim zastosuje się lek Senefol®:
Nie należy stosować leku w niedrożności i zwężeniu jelit, atonii, zapaleniu wyrostka robaczkowego, w zapalnych schorzeniach jelit, bólach brzucha niewiadomego pochodzenia, w stanie odwodnienia połączonym z utratą elektrolitów.
Zachować szczególną ostrożność:
Przyjmowanie środków przeczyszczających w okresie dłuższym niż zalecany, może zaburzyć funkcjonowanie jelit oraz powodować uzależnienie. U pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek istnieje ryzyko zaburzeń równowagi elektrolitowej.
Stosowanie leku u dzieci:
Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.
Ciąża i karmienie piersią:
Nie zaleca się stosowania preparatu podczas ciąży oraz karmienia.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
Nie znany wpływ.
Stosowanie innych leków:
Przewlekłe nadużywanie preparatu może prowadzić do hipokalemii, wówczas możliwe jest nasilenie działania równocześnie przyjmowanych glikozydów nasercowych, leków antyarytmicznych, leków wydłużających odcinek QT oraz leków przywracających rytm zatokowy. Równoczesne przyjmowanie preparatu z lekami wywołującymi hipokalemię np. leki moczopędne, sterydy kory nadnerczy, korzeń lukrecji, może pogłębić niedobór elektrolitów.
3. Jak stosować lek Senefol®?
Dzieci powyżej 12 lat, dorośli: 2-3 tabletki przed snem. Preparat należy popić dużą ilością wody.
Ze względu na zróżnicowaną wrażliwość osobniczą dawkowanie należy rozpocząć od najmniejszej dawki (1 tabl.), którą należy w razie potrzeby zwiększyć do ustalenia dawki skutecznej. Efekt przeczyszczający występuje po okresie od 8 do 12 godzin, w przypadku jego braku następną dawkę preparatu przyjąć po upływie 12 godzin.
Przyjmowanie leku do 2-3 razy w tygodniu jest zwykle wystarczające do uzyskania efektu terapeutycznego.
W przypadku zażycia większej dawki leku Senefol® niż zalecana:
Mogą wystapić bóle skurczowe, biegunka, z możliwością odwodnienia i utraty elektrolitów (zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej). Należy zbilansować niedobór wody i elektrolitów. Zaleca się kontrolę poziomu potasu, zwłaszcza u osób
w podeszłym wieku. Długotrwałe przedawkowanie antranoidów może prowadzić do zapalenia wątroby
W przypadku pominięcia dawki leku Senefol®:
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
4. Możliwe działania niepożądane:
U osób nadwrażliwych na składniki preparatu mogą wystąpić reakcje uczuleniowe m.in. świąd, pokrzywka, wysypka. Mogą wystąpić dolegliwości skurczowe i bólowe brzucha. Należy wówczas zredukować stosowane dawki. Długotrwałe przyjmowanie leku może spowodować ciemne zabarwienie śluzówki okrężnicy (pseudomelanosis coli), które zwykle ustępuje po zakończeniu przyjmowania preparatu. Możliwość zmiany zabarwienia moczu metabolitami (na kolor różowy lub czerwono-różowy, zależnie od pH), nie ma znaczenia klinicznego.
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.
5. Przechowywanie leku Senefol®:
Przechowywać w zamkniętych opakowaniach, w temperaturze do 25oC, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.